Relacja filmowa – Zenon Krawczyk

● Dla niewielu piękna rzecz, dla wielu rzecz przeciętna – tak o swoim nietypowym hobby, jakim jest kolekcjonowanie krawatów, mówi Kazimierz Witek – emerytowany cywilny pilot z Lublina. W swojej kolekcji ma nawet krawat z Teheranu – to wielka rzadkość, bo Irańczycy w ogóle tego elementu męskiego ubioru nie noszą.

● Noszenie krawatów kojarzy się z sytuacjami oficjalnymi, przez co większość osób nie dostrzega w nich niczego szczególnego, zwykły skrawek materiału zawiązany na węzeł. Okazuje się, że węzeł węzłowi nierówny czego dowiedli panowie Thomas Fink i Mao Yong w wydanej, także w Polsce, w 2002 roku książce 85 sposobów wiązania krawata,  czyli węzeł węzłowi nierówny wykorzystując w dużym stopniu analizę matematyczną.

● – Trzy czy pięć krawatów w szafie to rozumiem, ale żeby tysiąc pięćset?

Kazimierz Witek wyjaśnia:

– Zauważyłem, że w mojej garderobie całkiem sporo ich przybyło mimo niewielu okazji do noszenia. Postanowiłem je zatrzymać, a dodając następne pozyskane z licznych podróży związanych z moimi dość licznymi podróżami służbowymi. Stwierdziłem z niemałym zaskoczeniem, że nie ma powtórzeń projektu krawata, że każdy jest inny i „made by hand” (wykonany ręcznie); jeśli spotkamy serię, to jest ona wykonana na specjalne zamówienie. Pozyskane do mojej kolekcji stanowią małe, bardzo oryginalne dzieła sztuki. W ten oto sposób stworzyłem piękną kolekcję, która zawiera projekty odnoszące się do określonych grup zawodowych, sportowych, reprodukcji dzieł malarzy, fotografików, projektantów mody, piosenkarzy itp. Obecnie perełki wyszukuję głównie w tanich sklepach z odzieżą używaną, przyjmuję dary od moich koleżanek i kolegów, którzy znają moją słabość i dzielnie mi pomagają w powiększaniu zbioru. Mój zbiór jest bardzo trudny do opisania i usystematyzowania, dlatego kolekcja nie jest inwestycją.

Z biegiem czasu moją kolekcję poddaję ściślejszemu własnemu nadzorowi i przeglądom, ponieważ zależy mi na podniesieniu atrakcyjności eksponatów, a zatem i wartości estetycznej kolekcji. Zamierzam dołączyć do zbioru krawaty o charakterze ludowym z uwzględnieniem regionów Polski i krajów sąsiadujących z Polską. Znalazłem już producenta, wynotowałem jego dane, wkrótce będę się z nim kontaktować.

Należy podkreślić, że historycy mają problem z dokładnym określeniem czy krawaty wywodzą się z Cesarstwa Chińskiego, czy z antycznego Rzymu. Wielu naukowców uważa, że pierwsze ozdoby na męskich szyjach pojawiły się w Europie podczas Wojny Trzydziestoletniej (1618-1648).

– Krawat, jako temat właściwy i ważny, ujęty jest w kalendarzu świąt nietypowych, mianowicie 18 października obchodzony jest Światowy Dzień Krawata, a na 2 czerwca przypada Dzień bez Krawata – inaczej Święto Wolnych Kołnierzyków. Jak kto lubi, tak świętuje.