Liguria. Mała kraina, bogata historia !

Odbędziemy niesamowitą podróż po niewielkiej krainie. Większość osad założyli Rzymianie. Tu życie zawsze było twarde, bo Liguryjskie Morze które żywiło i wichury, bywały niszczące. Linię brzegową tworzą wysokie, malownicze klify i porozcinane jakby nożem – doliny. Na zboczach bajkowych dolin rozsiadły się osady z kolorowymi domami stojącymi jeden nad drugim. Z nich snują się zapachy przypraw z posiłków i odgłosy często intensywnego domowego życia. Ale wystarczy wyjść z miasteczka i wspiąć się na górę, żeby ujrzeć mieszkańców gospodarzących tradycyjnie. Zasiedlili tereny trudno dostępne. Trwają tam z pokolenia na pokolenie. Zawzięcie i z mozołem wydzierają nieurodzajnej ziemi te soki, które jeszcze w niej płyną. Sieją ziarno, sadzą winorośl i drzewa oliwne. I modlą się o przetrwanie do następnego urodzaju.
Centrum administracyjnym jest słynna Genua, gdzie mieszka niemal 600 tys. Ludzi. Miasto przypomina ogromny amfiteatr, skąd patrzy się na morze. Genua to miasto kontrastów. Zobaczymy wielkie pałace i nędzne uliczki, gdzie przesiadują damy lekkich obyczajów .
W średniowieczu, miasto było wielką potęgą morską rywalizującą z Pizą i Wenecją. Rozsławiają ją m.in. Krzysztof Kolumb i Niccolo Paganini. Tam urodziło się dwóch papieży. Jednego się wstydzą.
Miasto swoje bogactwo zawdzięczało morzu, dzięki któremu prowadziła handel i eksploatowało własne odległe kolonie zamorskie. Stad przydomek „La Superba” („wspaniała). W porcie zobaczymy symbol miasta. Jest nim galeon Neptun, który „zagrał” w filmie „Piraci” R. Polanskiego.
O Ligurii opowie w reportażu filmowym Stanisław Kusiak we wtorek 07 marca 2023. Przyjdźcie do DK LSM ul. Wallenroda w Lublinie na g. 18.