Wernisaż wystawy prac Damiana Czerwińskiego odbędzie się w czwartek

28 września 2023 roku o godz. 18:00

ZAPRASZAMY

_____

Kościół w Żyrzynie

Damian Czerwiński urodził się w Lublinie w 1990 r. Mieszka w Żyrzynie. Jest absolwentem Zespołu Szkół nr 3 im. Marii Dąbrowskiej Puławach. 
Mimo młodego wieku ma już na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych. Brał udział w znaczących konkursach plastycznych sztuki osób niepełnosprawnych, gdzie zdobywał wyróżnienia i nagrody, m.in. w 2016 roku został laureatem I Nagrody w Konkursie „Szukamy Nikifora” w Siedlcach, a w 2018 roku uzyskał  Nagrodę Grand Prix. 
Jako specjalnie wyróżniony uczestniczył również w 2022 roku w plenerze zimowym osób niepełnosprawnych organizowanym przez Fundację Leny Grochowskiej w Łochowie – Pałac i Folwark Łochów, a jako organizator i kurator w plenerze letnim.
8 października 2023 roku bierze udział w  Festiwalu Artystycznym „Łączy nas Sztuka” organizowanym przez Fundację Leny Grochowskiej, Stowarzyszenie Wspólnota Arche, Grupę Arche, gdzie jego prace będą zestawione z prof. Stanisławem Bajem.

Kazimierska impresja

Ważniejsze wystawy indywidualne chronologicznie

2007 i 2009 r. – Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach
2010 r. – Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie – Filia nr 21
2012 r. – Dom Chemika w Puławach
2017 r. – Galeria Art Brut
2019 r. – Arche Hotel Lublin
2020 r. – Gminna Biblioteka Publiczna Żyrzynie

Brał również udział w kilku wystawach zbiorowych.

„Malarstwo Damiana oparte jest na pasji przeżywania pejzażu, architektury, natury. Jego obrazy są pełne cudownych kolorów, jakże wspaniale dobranych, a także kształtów i myśli. Przez jego sztukę prześwituje coś głębszego, widać, że Autor ma do czynienia z Sacrum. Dąży do niego, a nawet myślę, że czasami jest naprawdę blisko. Nie odtwarza świata mimetycznie, lecz próbuje sięgnąć istoty rzeczy. Stosowana przez Autora kreska jest dynamiczna, śmiało stawiana, określa ekspresję przeżywania świata przez niego. Zwykły pejzaż, dom, kościół jest wielokrotnie wzmocniony przez głębię przeżyć autora. Kreska, plama, kompozycja, zdecydowane pociągnięcia pastelą są stosowane przez malarza z pełną premedytacją, nic tu nie jest przypadkowe i oddaje piękno i głębie świata przedstawianego przez Autora. Warto, naprawdę warto zagłębić się w świat przedstawiony przez Damiana Czerwińskiego.”
Tomasz Bachanek – malarz

Kapliczka w Krasnobrodzie

Artysta Damian Czerwiński o swojej drodze artystycznej:
Moje malowanie zaczęło się już w szkole podstawowej na zajęciach plastycznych z Mistrzem Markiem Andałą. To właśnie on zaciekawił mnie techniką pastelu olejnego i jego szerokiego zastosowania do tego stopnia, że to pastele stały się moją ulubioną techniką w pracy twórczej do dziś.
Dodatkową dla mnie zachętą do tworzenia jest malownicze położenie miejscowości w której mieszkam Żyrzyna – wspaniały kościół w kształcie rotundy, cudowna okolica, bliskość Kazimierza Dolnego, jego urok, piękne kamieniczki, wzniesienia i tętniąca z każdego kąta sztuka.
Najlepiej tworzy mi się domu, u siebie w pokoju. Mam tu swoją pracownię do malowania, ciszę i spokój. Jestem ja, kredki i pomysł na obraz, to tu, w tym pokoiku, powstają od lat „moje światy”.

Kontakt:
tel. kom. 697 503 687
e-mail: dam.cze.90@wp.pl